Dar vlka - Anne Rice

30. října 2013 v 16:51 | Klára Kelemenová |  Romantická Fantasy
"Na svůj věk jste dost vysoký," pokračovala Marchent.
"A myslím, že i dost vnímavý, když dokážete
ocenit tenhle chladný a ponurý kus země. Když mně
bylo třiadvacet, toužila jsem po New Yorku a po Paříži.
V obou těch městech jsem byla. Chtěla bych vidět
všechna hlavní města na světě. Copak, urazila jsem
vás?"
"Ne, to jistě ne," vyhrkl rychle Reuben a znovu se začervenal.
"Mluvím jen o sobě, Marchent. Ale nebojte
se, přemýšlím jen a jen o vašem příběhu. Zakrslé duby,
vysoká tráva, vlhká půda, kapradí, snažím se vrýt si tohle
všechno hluboko do paměti."
Annu Rice, autorku Interview s upírem nemusím pro většinu ani představovat. Tentokrát, ale nebudeme číst zase jednu knihu s upíry, kterých je dnes po úspěchu Stmívání až moc. Dnes si přečteme něco od druhé strany, která je proti upírům, a to jsou vlkodlaci.
Kniha nás seznámí s mladým ne moc sebevědomím mužem, který se živí jako reportér, ten má napsat o starém domě, který je na prodej. Tím se spouští spoustu událostí, začínaje proměnou ve vlkodlaka a pronásledováním zločinců. Během pár dní se stane nejhledanějším mužem, po kterém pátrá policie. Někdo cítí pot ze svého souseda v autobuse a někdo cítí zlo z lidí. A ten někdo je Rauben.
Naučí se Rauben-hlavní postava, ovládat proměnu? A jak se na to bude dívat jeho rodina? Existují další takový, jako je on? Na tyto otázky si musíte odpovědět spolu s Raubenem v knize.
Kniha je napsána svižným tempem, musím přiznat, že se mi líbila. Hlavně popisy starého domu, díky kterým jsem se do něj sama zamilovala. I chování Raubena v lese bylo příjemně popsáno, až jsem chvílemi také unikala myšlenkami do lesa, kde bych slyšela zpěv ptáků a šumění stromů.
Dar vlka se bude asi spíše líbit čtenářům, kteří u knihy rádi zapojí mozek, tím nemyslím, že by v knize byly nějaké záhady, anebo složité zápletky. Ale jak je tomu i u knihy Interview s upírem, tak je to i v knize Dar vlka, to znamená, že autorka hodně filozofuje o životě, jestli existuje bůh, jestli je náš život předem předurčen a podobné myšlenky, které mě osobně vadili. Konec knihy je jimi přímo přehuštěn, a to se pro mě strašně táhlo, a úplně mi to zkazilo dojem z celé knihy. Knihu mohu jen doporučit, i když spoustu věcí pro mě bylo docela předvídatelných. Konec se mi zdál trochu uspěchaný a ne úplně dořešený, ale to může být jen můj dojem. A ano, někdy dlouhé pasáže, kde se řešily právě ty už zmiňované filozofické úvahy, které bych já do knihy takového žánru nezařadila. Jaký je váš názor?
Dnes jsem dočetla knihu od známé spisovatelky Anne Rice, která mimo jiné napsala známou knihu Interview s upírem. Musím říct, že už krásně provedený obal knihy mě velice dlouho lákal, abych knihu sehnala a přečetla. A tak se mi povedlo 14. 10. 2013 konečně knihu půjčit z knihovny a začít číst. A tady je můj pohled na knihu.
Kniha je o Raubenovi, kterému také říkají Hezounek. Je to pohledný mladý muž, který nemá velké sebevědomí. Miluje svou rodinu, má přítelkyni a práci, která ho baví. Jednoho dne se potká s Marchent, která z důvodů, ztracení jejího strýce prodává jeho dům, který zdědila. Nechce, aby ji starobylý dům připomínal vzpomínky na něj. Rauben jako reportér má sepsat článek o domě, sám se do domu zamiluje, do jeho pokojů, které jsou plné starožitného nábytku, do pokladů, které se skrývají na půdě. A tak chce Marchent nabídnout, že dům si koupí on sám. Marchent se Rauben líbí, zavolá právníkovi a domluví vše tak, aby Rauben dům dostal darem. O pár minut později jde z dolního patra slyšet rozbíjení skla, Merchenini bratři, oba dychtivý po penězích zabijí svou sestru a Rauben přilákán hlukem sejde dolů, kde ho pokouše pes. Zraněný hledá telefon a viníky, ti leží už mrtví na zemi, pes je zardousil. Někdo neznámý zavolá policii a sanitku do domu. Rauben je převezen do nemocnice, kde se až zázračně rychle vyléčí, dokonce mu zesílí a povyrostou nohy a narostou mu delší vlasy. Když chtějí zaměstnanci nemocnice prozkoumat jeho zvláštní změnu, vzorek jeho DNA se pokazí, následně odebraný vzorek taky tak. Rauben z nemocnice skoro uteče, nedá mu to, a vydá se do domu, kde byl pokousán a málem zavražděn. Nemůže ale usnout, už v nemocnici slyšel podivné hlasy lidí, kteří jsou v úzkých. Nechápal to, a cítil z toho značný neklid, který ho dohnal k proměně ve vlkodlaka, který se vydá pomáhat. Z důvodů, které nechápe, ho jeho nové já nutí noc co noc se proměnit a vydat se za zoufalými hlasy, aby potrestal a zabil zločince, kteří vyzařují jen zlem. Kolem Vlčího muže, jak se sám Rauben pojmenuje v jednom ze svých článků, je velká publicita. Lidé svého nového hrdinu zbožňují, a policie zoufale hledá vraha. Do Raubenova života vstupuje nová žena, Laura, která žila v lese na samotě. Oba se do sebe zamilují a Rauben si vezme Lauru k sobě domů. Laura není smířená s krutostí, s kterou Vlčí muž zabíjí své oběti, ale Raubena miluje a chápe, že tito zločinci nemají své místo na zemi, a bude bez nich lépe.

Do příběhu pomalu ale jistě vstupuje ztracený strýc Felix, jak se ukazuje tak žije a je také vlkodlakem. Konec knihy je pro mě velkým zklamáním a ničí mi to celý dojem z knihy. Přišlo mi to velice zdlouhavé, povídání o bozích, o historii vlkodlaků, atd.. Nemůžu si pomoci, ale poslední kapitolu, možná i dvě jsem musela překousnout. Podle mě, tam vůbec žádný rozhovor Felixe a jeho přátel s Raubenem nemusel být. Stačilo by, jen aby Rauben proměnil milovanou ženu také na vlkodlaka a mohli spolu žít šťastně až do smrti, to by mi jako konec stačilo. Ne to filozofování, kterému ani pořádně nerozumím.

Trochu jiné pojetí vlkodlaků, než na které jsme zvyklí. Zajívý nápad, vlkodlaci, kteří vycítí zlo, a jsou nuceni ho zastavit.
Všechny ty filozofické debaty. U knihy takového rázu, nechci, aby se řešilo, zda existuje bůh a nebo ne a jestli ovlivňuje naše chování.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama